
Przekazanie darowizny na rzecz dziecka to często stosowana forma wsparcia finansowego w rodzinie. Rodzice, chcąc zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, przekazują im środki pieniężne, nieruchomości lub inne wartościowe aktywa. Aby uniknąć obowiązku zapłaty podatku od darowizny, konieczne jest spełnienie określonych warunków.
Darowizna w ramach najbliższej rodziny
Polskie prawo przewiduje możliwość zwolnienia z podatku od darowizn w przypadku przekazywania majątku w ramach tzw. grupy zerowej, do której należą m.in. rodzice i dzieci. Dzięki temu darowizna na rzecz dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku, o ile zostaną dopełnione odpowiednie formalności.
Wymagania formalne przy darowiźnie
Aby darowizna była zwolniona z podatku, konieczne jest jej zgłoszenie do urzędu skarbowego. Zgłoszenia dokonuje obdarowany (czyli dziecko) w terminie sześciu miesięcy od daty otrzymania darowizny. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, urząd skarbowy może nałożyć obowiązek zapłaty podatku.
W przypadku darowizn przekazywanych w formie aktu notarialnego, notariusz automatycznie zgłasza darowiznę do urzędu skarbowego. Dzięki temu obdarowany nie musi już samodzielnie składać zgłoszenia.
Darowizna w formie pieniężnej
Przekazanie pieniędzy w ramach darowizny powinno odbywać się w sposób umożliwiający udokumentowanie transakcji. Najbezpieczniejszą metodą jest przelew bankowy, w którego tytule warto zaznaczyć, że jest to darowizna od rodzica.
Jeżeli darowizna ma formę gotówkową, konieczne jest sporządzenie pisemnej umowy darowizny. W przeciwnym razie urząd skarbowy może zakwestionować zwolnienie z podatku.
Darowizna nieruchomości
Przekazanie nieruchomości wymaga sporządzenia aktu notarialnego. W tym przypadku notariusz dopełnia wszelkich formalności związanych z rejestracją darowizny oraz jej zgłoszeniem do urzędu skarbowego. Jest to procedura obowiązkowa. Dlatego nie ma ryzyka pominięcia zgłoszenia.
Możliwe konsekwencje podatkowe
Jeżeli darowizna nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w wymaganym terminie, obdarowany może zostać zobowiązany do zapłaty podatku zgodnie z obowiązującymi stawkami. Ponadto urząd skarbowy ma prawo nałożyć dodatkowe sankcje finansowe w przypadku nieujawnienia darowizny.
Przekazanie darowizny na rzecz dziecka bez podatku jest możliwe, pod warunkiem przestrzegania przepisów i dopełnienia wszystkich formalności. Najważniejsze jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w wymaganym terminie oraz udokumentowanie przekazanych środków. W przypadku nieruchomości czy większych darowizn warto skorzystać z usług notariusza, który zapewni zgodność procedury z obowiązującymi przepisami.